Новости

Други балкански рат на фотографијама и документима

 

Под покровитељством Народне скупштине Републике Српске  вечерас смо  у Културном центру изложбом  „Други балкански рат на фотографијама и документима“ аутора проф. др Дејана Антића обиљежили 110 година од побједе Краљевине Србије у Другом балканском рату. Овом изложбом чувамо културу сјећања на славне догађаје и људе који су уграђени у темеље слободе нашег народа и нације кроз примјере херојства и жртве који су наши преци поднијели. Други балкански рат одиграо се у периоду од јуна до августа 1913. године и представља наставак великих, динамичних догађаја на нашим просторима након протјеривања Турака. Иако је трајао само мјесец и по дана, овај рат по жестини битака и јунаштву српске војске није заостајао за Првим балканским ратом са којим је ударио темеље непобједивости српске војске у Великом рату. Испред Народне скупштине Републике Српске као носиоца изложбе публици се  обратио предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.

 

Љубав Твоја и непослушност моја

Изузетно квалитетан и поучан документарни филм „Љубав Твоја и непослушност моја“  аутора Луке Ђурапчевића приказан је вечерас у Културном центру Пале. Филм представља  екранизовану истиниту животну причу младог Подгоричанина који је хук и пјесме са трибина замијенио Литургијом и химнографијом Цркве која слави Бога Живог и Истинитог.

Прича Луке Ђурапчевића гласи: Ми, дјеца апокалипсе за Бога нисмо знали и тражили смо срећу на улици и навијачким трибинама, у ноћним клобвима, загрезли у алкохолу, наркотицима и блуду. Мислили смо да тако треба, убјеђивали себе да смо срећни, а уствари око нас и у нама била је само празнина испуњена тугом, несрећом, бесмислом и смрћу. Са тугом и болом у срцу могу да посвједочим да сам присуствовао ништа мањем броју сахрана својих пријатеља у односу на вјенчања и крштења.

Препоручујемо Вам од срца  да овај филм погледате сами или са најближим, породицом, дјецом, пријатељима.

 

 

Дан планете Земље

 

Свечаним програмом обиљежен је  свјетски Дан планете Земље у Културном центру Пале у организацији Еко – тима Основне школе „Србија“ и планинарско – еколошког друштва „Романија“ из Пала. Циљ манифестације је подизање свијести о угоржености планете Земље, несразмјерним коришћењем природних ресурса и прекомјерним загађивањем воде, земљишта и ваздуха. Више од 120 ученика презентовали су и дочарали виђење у ком правцу треба да се односимо према нашпој животној средини од које зависи и опстанак људи на земљи.

Српско срце Јоханово

 

Промоција романа „“ аутора Веселина Џелетовића управо је завршена у Културном центру Пале. Роман је истинита прича о злочинима над недужним Србима кроз разна мучења и трговину људским органима на Косову и то почињеним у доба мира. Зликовци су ископали срце Србину Јовану у Великој Хочи на Косову и Метохији и однијели у Њемачку, гдје га је богати Њемац Јохан Вагнер купио. Послије успјешне трансплатације, Вагнер почиње да сања непознате предијеле, православну цркву, сеоску кућу и пред њом плавооког дјечака. Временом снови се претварају у кошмар ратних слика и Јохан, њиховим трагом долази на Космет, одлучан да открије идентитет донора. На крају, он прелази у православље и усваја дјечака Милана, који по смрти мајке остаје сам.

Веселин Џелетовић је романом „Српско срце Јоханово“ изградио највећи споменик страдалим Србима на Косову а промоцију је  организовало Православно хуманитарно удружење „Свети Сава“ из Пала у сарадњи са Културно – спортским центром Пале и Хуманитарним удружењем „Срби за Србе“ .

 

 

Дар младости

 

Фолклор је уопштено име за умјетност која по традиционалним карактеристикама и етиком живи у народу. Преноси се са старијих на млађе а наше Културно – умјетничко друштво „Младост“ из Пала вечерас је одржало свој традиционални прољећни концерт у Културном центру Пале. Присутној публици друштво се представило са Извођачким ансамблом а чланови друштва показали су знање на завидном нивоу. Концерт под називом „Дар младости“ обухватио је једанаест кореографија од којих су три извели гости из Вишеграда.

Мајстор Марио

Омиљени мајстор свих дјечака и дјевојчица – Мајстор Марио данас је са сцене Културног центра Пале забављао своје мале обожаваоце. Уз надметање и надмудривање са Змајицом Маром, преко Печуркице,  дјевојчице Лене и принцезе Бресквице послао  је  јасне поруке присутној дјечици а то је да  не треба чинити лоше ствари другима и не треба  бити лакомислен.

 

 

12. Изложба ручних радова

Вечерас смо у галеријском простору отворили дванаесту по реду, Изложбу ручних радова у организацији Култруно- спортког ценра Пале. Ово је једна од наших традиционалних манифестација са циљем промовисања ручне радиности као посебног вида предузетништва, хобија или малог бизниса. Више од десет излагача изложило је своје предмете и производе рађене од различитих материјала. Поред традиционалног ручног рада, веза и плетења, ту су и прозиводи за његу лица и тијела, слике, украсни предмети од конца, предмети за домаћинство, накит а по први пут имамо играчке и друге предмете рађене у моделу 3D. Наш суграђанин, Младен Крсман, одлучио је да поклони ручне радове (рађене од конаца) своје мајке Десанке. Радове смо изложили а ваше је само да дођете и изаберете који вам се свиђа. Изложба је продајног карактера и отворена је сутра и прекосутра у периоду од 9 до 15 часова. Позивамо љубитеље ручне радиности да посјете изложбу и подрже наше вриједне излагаче.

Тако су говорили наши преци

У данашње вријеме када се на српски народ и српски идентитет врше разне врсте пресије у правцу губљења саборног памћења и отуђења од сопственог идентитета, вечерашња изложба у Културном центру Пале „Тако су говорили наши преци“ је опомена нама да се освијестимо и бранимо оно за шта су се изборили наши преци. Вечерас су представљени аутентични докази кроз изјаве наших славних предака да су Срби и Црногорци једнородан народ у који се уноси раздор ради интереса великих сила.

Свитање,

Вечерас је у Културном центру Пале промовисана књига „Свитање“ Иване Спахић, одликован књижевном наградом „Златна сова“ за 2023. годину.  Постоји иницијатива да овај роман постане школска лектира јер се у њему говори о страдању српског народа у Пребиловцима 1941. године.

Подјсетимо се:

Масакр у Пребиловцима су извршиле усташе између 6. и 11. августа 1941. под командом Ивана Јовановића – Црног, над 826 од укупно 994 Срба села Пребиловцa, углавном жена, дјеце и стараца. Већина је жива бачена у јаму Голубинку док су остали били убијени на лицу мјеста. Педесет и четири српска домаћинства Пребиловаца су тим покољем била заувијек угашена.

Сачувајмо културу сјећања кроз упознавање са оним што не смије да се заборави и што је дио српске историје. Дјеца треба да знају да кроз ове приче науче шта је добро, а шта лоше и које посљедице са собом носе ратна дешавања.

 

 

 

Штрумфови

Уз дјечију представу „ Штрумфови“ забавили смо се вечерас са нашим најмлађим и најслађим посјетиоцима у Културном центру. Био је ово још један сјајан наступ глумаца из Позориштанца „Маслачак“ из Бијљине који су чести гости у нашем Центру. Скоро пун сат времена малишани су били у интеракцији са глумцима што је изузетан успјех ако узмемо у обзир њихов просјек година. Одушевљено су пратили сваку сцену а на самом крају пјевали смо рођенданску пјесмицу  дјевојчици  Марији Гавриловић и директорици центра, Славки Брезо.